joeyrorick5736 joeyrorick5736
  • 02-06-2018
  • Chemistry
contestada

What is the density of a liquid that has a volume of 20.0 ml and a mass of 330 grams?

Respuesta :

olabido
olabido olabido
  • 14-06-2018
density=mass/volume
density=330/20
density=16.5g/ml
Answer Link

Otras preguntas

how a whale carcass will help the deep ocean creatures
¿(trabajar) _______ tú por tarde?
The radius of a cone can be found using the formula r=3vπh−−−√, where v stands for the volume of the cone and h stands for the height. if r=3,h=8, and π is 3.14
The graph represents the simple harmonic motion of a mass on a spring. Which arrow indicates the amplitude of the motion? A B C D
Line CD passes through points C(3, –5) and D(6, 0). What is the equation of line CD in standard form?
Please Help!! Look at the following sequence.6.12 42.84 299.88 2099.16 If it is a geometric sequence choose the common ratio if it is not a geometric sequence c
How can authors help you understand whether you are looking at a comparison or a contrast?
∠ABC≅ A. ∠NMP B. ∠MNP C. ∠NPM D. ∠PMN
An excess of the neurotransmitter _____ has long been associated with schizophrenia.
PLEASE HELP ME WITH THIS ASAP!!! SEE BELOW