jessicajose8722 jessicajose8722
  • 03-06-2018
  • Chemistry
contestada

A liquid sample with a density of 5.25 g/ml and a mass of 1.11 g has what volume?

Respuesta :

olabido
olabido olabido
  • 14-06-2018
density=mass/volume
density=5.25
mass=1.11
volume=?=v
5.25=1.11/v
cross multiply
5.25v=1.11
divide both sides by 5.25
v=5.25/1.11
v=4.73ml

Answer Link

Otras preguntas

13. What type of employment permits an employer to discharge any employee for any or no reason? O at-will employment O collective bargaining O contractual emplo
how do correlation and causation differ​
QUESTION 3 The teachings of Aristotle have very little relevance to the study of human communication in today's world. O True O False
What’s the difference between there and their
What is the Reciprocal of 5 1/2
Simplify the expression to a + bi form: √4+ √−4+√36 + √−4
Read the passage from The War of the Worlds. I turned and, running madly, made for the first group of trees, perhaps a hundred yards away; but I ran slantingly
Which is the best definition of a primary source document? A source that consists of original material, such as an interview. A source that helps the researche
What is the Reciprocal of 5 1/2
4. What is the total cost of 400 square feet of land if it sells for $110 per square foot?