donna10 donna10
  • 01-03-2016
  • Physics
contestada

A 4.2 kg parachutist is moving straight downward with a speed of 3.85 m/s

Respuesta :

Lynxie
Lynxie Lynxie
  • 02-03-2016
Kinetic energy= .5 x m x v^2
KE=.5 x 4.2 x 3.85^2
KE=31.13

Answer Link

Otras preguntas

Is this correct? Question 19:
look at pic will mark brainilest A: A = 5 x 9 B: A = 4 x 9 C: A= 1/2 X 5 X 9 D: A = 1/2 x 4 x 9
Plz help out with #5
Which inequality represents all possible solutions of -6n >18
What process is represented by this redox equation ? 6H 2 O+6CO 2 C 6 H 12 O 6 +6O 2
QUESTION 1 Which of the following genetic techniques does NOT use labelled DNA probes?
Need help on finding the answers
What starts with (P) and ends with (R)?
A bird is flying 20 ft. above a lake, while a fish swims in the water directly parallel to the bird. The bird and the fish are 33 ft. apart. At what depth posit
Hhheeeellpppp me pls quickly plssss