coachellaa coachellaa
  • 02-03-2016
  • Chemistry
contestada

how many liters of a 0.5M sodium hydroxide solution would contain 2 miles of solute?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-03-2016
Molarity = 0.5 M

Number of moles = 2 mol

Volume = ?

M = n / V

0.5 =  2 / V

V = 2 / 0.5

V = 4 L

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the quotient? x+5√3x^2+4x+5
how many kilometers are in a 7.21. mm
You drive your car from home at an average velocity of 80 km/h for 3 h. Halfway to your destination, you develop soine engine problems, and for 5 h you nurse th
Find 60% of 180. An explanation would be wonderful!​
Who believed that the workers would overthrow wealthy business owners?
Solve the system of equations using substitution. y = 2x - 10 y = 4x - 8 (-1, -12) (-4,-17) (3,4) (3,-4)
Help me please !!!!!!!!!!!
What are three benefits of networking when searching for a job?
6.54what is the value of the 4 in 6.54
tapeworms and lice are examples of