josiebush
josiebush josiebush
  • 04-03-2016
  • Chemistry
contestada

Convert the following to grams
0.500 moles of (NH4)2CO3

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 04-03-2016
Molar mass (NH₄)₂CO₃ = 96.09 g/mol

1 mole ---------> 96.09 g
0.500 moles ----> ?

0.500 * 96.09 = 48.045 g of 
(NH₄)₂CO₃

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

what does como eres tu mean in spanish?
What are the operation sines that make this statement correct? 3_5_7_18_3=14
List all integers between -0.6 and 4.17 THANK U
find the amplitude, period, and phase shift of the function defined by: y=3-2cos(3x+pi)
Consider two linear transformations y = T(x) and z = L(y), where T goes from R^m to R^p and L goes from R^p to R^n. Is the transformationz = L(T(x)) linear as w
take 2 identical bowls filled with water.shine a spotlight on one and place one away from the spotlight in the same room. which shows higher evaporation and why
find the amplitude, period, and phase shift of the function defined by: y=3-2cos(3x+pi)
which type of gas is filled in lays pack and why?
lara has a tin of peanuts cashews and pecans she will pick a second nut without looking. how many outcomes are there for her two picks?
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?