sgrjocelyn1pb32wy sgrjocelyn1pb32wy
  • 02-07-2018
  • Chemistry
contestada

A beach ball has a mass of 5 g and a volume of 20 cm3. What is the object's density?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-07-2018
mass = 5 g

volume = 20 cm³

density = mass / volume

therefore:

D = m / V

D = 5 / 20

D = 0.25 g/cm³
Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this problem:)
Two identical spheres are released from a device at time t = 0 from the same height H, as shown above. Sphere A has no initial velocity and falls straight down.
Determine the number of significant in 400
graphing!!! quick: help:/
Which of the following is not a solution for x < 8? x = 9 x = 7.95 x = 4.3 x = -3
How did the Texas aerospace industry affect the national and world market for consumer products? A) It made shipping products less expensive and lowered cost fo
A bead has a mass of 15 g. You place it in a graduated cylinder thathas 20 mL of water. After placing the bead in, the water level is now30 ml. What is the dens
An experiment consists of drawing a marble out of a bag, observing the color, and then placing it back in the bag. Suppose the experiment is repeated 75 times,
I need help. I suck at Geometry
Can anyone answer them with a brief answer pls