Simphiwe4018 Simphiwe4018
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

If honey has a density of 1.36 g/ml what is the mass of 1.25 qt reported in kilograms

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 12-07-2018
Answer;
1.6 kg.

Solution;
 
The density is 1.36 g/ml;

The volume is 1.25 qt
However; 1 qt = 946.35 ml 

Mass is given by; density × volume;
    = 1.25 qts × 946.25 ml/qt × 1.36 g/ml =1609 g 
but; 1 kg = 1000 g
Hence the mass = 1609/1000 = 1.609 Kg or 1.61 (sig figs)

Answer Link

Otras preguntas

Mr. Layton needs to buy some oil for his central heating. He can put up to 2500 litres of oil in his oil tank. There are already 750 litres of oil in the tank.
express 8cm as fraction of 2metres.​
Change the following sentences as directed in the brackets.
simplify(x_2y)(x_2y)_(x+2y)(x+2y)​
whose or whom daughter is Carla? Which one is correct ? help me please​
The sun shines hot in summer , in question tag​
The spin of Earth creates the Coriolis effect. This effect causes which current patterns to occur? Choose all that apply Surface ocean water in the Northern Hem
Find the best way to fix this grammatically incorrect sentence: “In the nursery. After the spring rain. Smelled clean.” A. In the nursery, after the spring rain
(Please Help) 1.What is the most common isotope for element X 2.Calculate the average atomic mass or element X
if you are nor sure about the answer please do not answer​