RodRod3965 RodRod3965
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

A liquid that occupies a volume of 0.820L has a mass of 2.56kg. what is the density of this liquid in kg/L

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-07-2018
mass = 2.56 kg

volume = 0.820 L

density = mass / volume

D = 2.56 / 0.820

D = 3.121 kg/L
Answer Link

Otras preguntas

What is negative one minus negative1
Change 756.2 % to a decimal number.
Simplify this expression –6w + (–8.3) + 1.5 + (–7w).
Which of the following is a rounded bulge on the underside of the brainstem?A. MidbrainB. PonsC. InsulaD. Medulla oblongataE. VentriclesF. Cerebral cortex
What does blue balls mean
Plato's Allegory in The Truman Show
How does light function as a symbol in this section? How has that symbol changed, even if slightly (frankenstein ch. 11-13)
If a salad dressing recipe serves 4 people and requires ¼ cup of oil, how much oil do you need to serve 8 people
Select the SYNONYM for the word in capital letters. The stone's INSCRIPTION was hard to make out. purpose Ostructure age writing
The polygons shown are similar. Solve for y. They are not drawn to scale. Please show ALL work in order to receive full credit.