MoonGirl6527 MoonGirl6527
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of a 2.0 L sodium hydroxide solution containing 10.0 grams of solute?
a.0.80B.0.13C.5.0D.0.25

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-07-2018
molar mass NaOH = 39.997 g/mol

number of moles:

n = mass of solute / molar mass

n = 10.0 / 39.997

n = 0.2500 moles

Therefore:

Molarity = moles of solute / volume ( L )

M = 0.2500 / 2.0

M = 0.13 mol/L

Answer B
Answer Link

Otras preguntas

ok, plz help me, nobody has helped me for the last 4 questions!
Does this graph represent a proportional relationship? How do you know?
Una palabra de cada grupo requiere acento escrito. Escribe la palabra con el acento. chorizo jamon tocino
Is Joshua's reasoning sound? No, Joshua's reasoning is not sound because he hasn't asked every member of the community whether they benefit from these creators'
Please help 14 points! thanks to all!
A boat travels 102 miles in 5 hours (with a constant speed). How far can it travel in 12 hours (with the same speed)?
can someone please help me with this ?
I NEED HELP PLZ PLZ PLZ PLZ PLZ DUE IN 4 MIN
Suppose that a person who is smoking marijuana is labeled as a "stoner," and subsequently, she begins to repeatedly violate a norm and take on a deviant identit
The molar mass of a sulfur molecule (S8) is