pedrocamarillo2
pedrocamarillo2 pedrocamarillo2
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

what is the percent b mass of chlorine in NaCl

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-07-2018

atomic mass Cl = 35.45 amu

therefore:

Cl% = ( atomic mass Cl / molar mass NaCl ) * 100

Cl % = ( 35.45 / 58.44 ) * 100

Cl% = 0.606 * 100

Cl = 60.66 %
Answer Link

Otras preguntas

Of the model cars manufactured in September,1/5 were models of NASCAR cars and 1/3 were world were 2 vintage models.how many cars manufactured in September were
Prove identity tan 3x−tan 2x−tanx = tan 3xtan 2xtanx
reduce 15 1/4 +1 1/2 +3/20 to lowest term.
which accurately describes a tangent
it is asking me to insert parentasies
what creates more friction aluminum foil, wax paper or plastic wrap
how long is 63 months in years?
solve the proportion2x + 1/x + 1 = 14/3x-1
A patient needs to receive 35 mg of amoxicillin orally. The drug is available in a strength of 100 mg/tsp, How many tsp of the drug must the patient swallow to
How long does water evaporation take? What factors influence it?