sugarapple23 sugarapple23
  • 01-08-2018
  • Physics
contestada

urgent if earths gravitational field strength is 10 N/kg how many newtons does a 30kg object weigh

Respuesta :

Cetacea
Cetacea Cetacea
  • 01-08-2018

weight of 30 Kg object= 300 N

Explanation:

Weight= m I

m= mass=30 kg

I= gravitational filed strength= 10 N/kg

weight=30 (10)

weight=300 N

Answer Link

Otras preguntas

Let n = 5. What is the value of 4n − 3? A. 8 B. 17 C. 20 D. 23
Is 4/16;0.25 equivalent numbers
PLEAS EHELP PLEASEEEEEE
What is the cube of the quotient 24 and 6
12x+5y==13 -24x-5y=-11 -2x+4y=32 -5x-10y=-20 12x+12y=36 -8x-8y=-8solve and explain
Work and power are different because (2 points) work involves force and distance while power involves force and velocity. work involves distance and mass while
What is the quotient of 2/3 ➗ 5?
a picture has dimensions of 5cm by 10 cm. if you want to enlarge the picture to a size of 31 1/2 cm by 65 by what fraction would you multiply the dimensions?
What type of bird symbolizes Valentine's Day? why?
Rewrite 2 x 5 as the same number added to itself over and over