jaimelynndill jaimelynndill
  • 02-08-2018
  • Physics
contestada

A bird is flying 5 m/s. How far will it travel if it flies for 3 minutes?

Respuesta :

anna8015
anna8015 anna8015
  • 03-08-2018
3 minutes=3*60=180s
S=v*t=5m/s*180s= 900m. Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Which musical instrument has the steepest learning curve?.
What role did John Calvin play in the Reformation?.
What is the name of the building above?
ANSWER QUICKLY PLEASE
i need help with this math question...what is 5^2+3
Compare and contrast how Irene butter and Alfons heck present the hitler youth. What do you understand about the Hitler Youth as a result of reading both interp
PLEASE HELP 33 POINTS AND I WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!! THANKS!!!!!!!!!!! Sarah has two similar regular pyramids with pentagon-shaped bases. The smaller has a
what was a major point of debate between whings and democrats on economic policy
What unit is the distance between two cities measured in?.
What blood sugar level is enough to result in a diabetic coma?.