DarenSproul
DarenSproul DarenSproul
  • 03-09-2014
  • Physics
contestada

A chunk of paraffin (wax) has a mass of 50.4 grams and a volume of 57.9 cm3. What is the density of
paraffin?

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-09-2014
[tex]Formula\ for\ density:\\\\ p=\frac{m}{V}\\p-density,\\m-mass,\\V-volume\\\\ Data:\\ m=50,4grams\\ V=57,9cm^3\\\\ p=\frac{50,4g}{57,9cm^3}=0,87\frac{g}{cm^3}\\\\Density\ of\ paraffin\ is\ equal\ to\ 0,87\frac{g}{cm^3}. [/tex]
Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between a pentagonal prism and a pentagonal pyramid???????????
A merry-go-round makes 18 rotations in 3 minutes. What is its angular speed in rpm?
Which measurement is not equal to 3 m 30 dm or 300 cm or 3000 mm or 3000 cm
Compare and contrast an electromagnet and a permanent magnet.
Solve: K= 2(11 - k) + 14
Two identical capacitors are arranged in a circuit. What is the ratio of the equivalent capacitance of the circuit when the capacitors are in series to that whe
Who was the first person to walk in the moon
A restaurant has two pastry ovens. When both ovens are used, it takes about 3 hours to bake the bread needed for one day. When only the large oven is used, it t
Why is carbon unique among the elements?????
I would like to know if 2 kg is greater or less then 1500 g