momrules22 momrules22
  • 03-09-2018
  • Chemistry
contestada

a certain solution has a molarity of m = 6.39 mol/l and has a volume of v =0.550 l what is the value of n

Respuesta :

znk
znk znk
  • 03-09-2018

n = 3.49 mol

Molarity = moles/litres or c = n/V

n = Vc  = 0.550 L × (6.39 mol/1 L) = 3.49 mol

Answer Link

Otras preguntas

Project: Read Study Guide and Create a Quiz Assignment Directions: You can find study guides for Servsafe Certification on the Internet. Read over your chosen s
PLS HELP NO LINKS the question is under this
which acpi power state allows a system to start where it left off, but all other components are turned off? sleeping mechanical off working soft off
to calculate 587 ÷ 1,000, how many decimal points to the left should the decimal in 587 move?
Solve pls brainliest
I will give Brainliest! Which sentence uses a linking verb?
If you were asked to take a shot in a landscape area which includes the large fields and mountains, what kind of shot you will perform?.
Which statement proves that parallelogram KLMN is a rhombus? The midpoint of both diagonals is (4, 4). The length of KM is StartRoot 72 EndRoot and the length o
write the mathemetical relation between work force and displacement​
What would 216^{2/3} be simplified?