lucky674 lucky674
  • 01-10-2018
  • Chemistry
contestada

A certain liquid has a density of 0.70g/m. Find the mass of 6.4L o this liquid

Respuesta :

znk
znk znk
  • 04-10-2018

The mass of the liquid is 4.8 kg.

6.4 L = 6400 mL

Mass = 6400 mL × (0.70 g/1 mL) = 4500 g = 4.8 kg

Answer Link

Otras preguntas

Please help. Time crunch.
Solve for x 3x^2-6x=-3 A) x=1/3 or x=1 B) x=1 or x=-1 C) x=1 D) x=-1/3 or x=-1 Is it a,b,c,or d please help!!!
multiply 0.35×0.003
what actions did the national government take to organize and govern the country's Western lands
Please help me guys A customer bought a car and paid $1,080 in sales tax. The tax rate is 6% What was the price of the car before the tax?
Fair rickets for 2 adults and 3 children cost $34. An adult ticket costs $2 more than a child ticket. What is the price of an adult ticket
How many girls are in the marching band? And how can I turn 3/10 into a number
"Hansel and Gretel" by Jacob and Wilhelm Grimm Hard by a great forest dwelt a poor wood-cutter with his wife and his two children. The boy was called Hansel an
why do eukaryotic cells require mitochondria?
jane brought x shirts for $20 each and y skirts for $25 each she spent $210 in all. which equation represents this situation 2 A. 20+x+25+y=210 B. 25+20+xy=210