tommy6785 tommy6785
  • 02-10-2018
  • Physics
contestada

An object is moving with a constant velocity of 278m/s. how long will it take to travel 7500m

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-10-2018

Velocity = 278m/s

Distance = 7500m

Time = How long it takes?

Time = Distance/Velocity = 7500m ÷ 278m/s = 26.98 seconds (Rounded up to nearest two decimal places)


Answer Link

Otras preguntas

Which numbers are solutions of h2 + 4 = 8h – 3? Choose exactly two answers that are correct. Question 1 options: 1 3 5 7
After 5 months of saving money, Nikki had saved $350. She has now been saving for 9 months and has saved $690. Find the percent of increase in the amount of Nik
Tom's home is 1,800 m away from his school. One morning he walks part of the way to school and then ran the rest. If it took him 20 minutes or less to get to th
What was the outcome of the Proclamation of 1763
reduce 2.525 liters ti microliters
(3,-7) and (9,-5) What is the equation
How do I find a perimeter
The sum of the first 6 terms of a geometric series is 15, 624 and the common ratio is 5 What is the first term of the series?
What is the value of s? [tex]0.7(3s+4)-1.1s=7.9[/tex] Enter the answer as a decimal in the box. s =__
some of the new books have more than four hundred pages in which pronoun correctly completes this sentence the sentence it is there them​