alicia1013 alicia1013
  • 02-10-2018
  • Chemistry
contestada

If a car traveling 85.0 kilometers per hour how many feet will it travel in 5.00 seconds

Respuesta :

znk
znk znk
  • 02-10-2018

The car will travel 387 ft in 5.00 s.

No. of kilometres = 5.00 s × (1 min/60 s) × (1 h/60 min) × (85.0 km/h) = 0.1181 km

No of feet = 0.1181 km × (1 mi/1.609 km) × (5280 ft/1 mi) = 387 ft


Answer Link

Otras preguntas

This spinner has 6 equal sections. What are the odds in simplest form against spinning blue or yellow? (A) 1:2 (B) 2:3 (C) 3:2 (D) 2:3
What was the purpose of the Reconstruction?
Complete the chart with the central idea of the text. circ Central Idea ting img Supporting Idea 0 Supporting Idea Supporting Idea A boat is designed to be a fl
Samuel bakes cakes and earns $5 profit from each cake. This week, he made 25 cakes. One cake was so beautiful, that the customer tipped Samuel an extra $25. How
Is x= -2 a solution to 3x-6-12?
265 degrees 175 degrees 280degrees 120 degrees
352 mL of chlorine exerts a pressure of 680 mmHg. What will the volume be if the pressure is changed to 161.3 kPa?
Based on the table, explain why humans wouldn’t be able to survive in mars atmosphere without special equipment?
The average monthly rent for one-bedroom apartments in Chattanooga has been $700. Because of the downturn in the real estate market, it is believed that there h
In what part of the United States is the low pressure center located