Jess6mrserva9dr
Jess6mrserva9dr Jess6mrserva9dr
  • 04-04-2016
  • Chemistry
contestada

A substance has a mass of 360 g and a volume of 7.5 cm3. What is its density?
a. 2700 g/cm3
c. 480 g/cm3
b. 270 g/cm3
d. 48 g/cm3

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 04-04-2016
D = g / cm³

Density = mass / volume

D = 360 g / 7.5 cm³

D = 48 g/cm³

answer D

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Let point C be between V and W on VW. Given that VW = 61, VC = z + 13, and CW = z + 8, solve for z. A. 18 B. 19 C. 20 D. 21
$2/lb= cents/oz how to solve?
␣what impelled european explorers to look west across the atlantic?
What is the next term in the sequence? 44, 22, 11, 5.5...
PLEASE HELP 20 POINTS According to the Alternating Interior Angles theorem, which pair of angles is congruent? ∠SQU and ∠SRW ∠UQR and ∠WRT ∠VQR and ∠WRQ
Which of the following is an accurate statement? A. The Incan emperor conquered neighboring peoples and enlisted them in his army. B. The Maya empire was ruled
I need help solving it
what is the result of converting 2.3 miles into yards
Is number 30 -r=-23?
Steven wants to buy a $565 bicycle. Steven has no money saved, but will be able to deposit $30 into a savings account when he receives his paycheck each Friday.