AceChaps1156 AceChaps1156
  • 01-01-2019
  • Physics
contestada

A circuit is supplied with 24 volts and its load offers a total resistance of 400 ohms. What's the total circuit power?

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 01-01-2019

Formula

  • P = E^2/R

Givens

  • E = 24 volts
  • R = 400 ohms

Solution

  • P = E^2 / R
  • P = 24^2 / 400
  • P = 576 / 400
  • P = 1.44 Watts         << Answer
Answer Link

Otras preguntas

100° 100⁰ X = ??????
Which of the following best describes renewable energy? A. Natural mineral source of energy B. Sources that can be mined or drilled, and will last for a finite
-15p+32p please awnser its rsm hw
g(x) = 4x+6 h(x)=x-5 Write the expressions for (g-h) (x) and (g-h) (x) and evaluate (g- h) (3). (g-h)(x) = (g-h)(x) = 0 (g+h)(3) =
PLEASE HURRY FAST!!! Jim is building a pen for his puppy. His puppy has an area of 127 square feet. Which is the best estimate for the number of feet of fencing
PLEASE HELP I NEED IT BY TODAY I WILL GIVE YOU 44 POINT AND BRAINLEST
Hey, How are you what you doing
The sun ____ in the East.​
What is this phrase in English? "Mi madre es muy inteligente."
d) At the New York Stock Exchange a certain online gaming stock had an initial public offering (IPO) price of 10 USD per share and is traded 24 hours a day. Ske