orlandocruz42 orlandocruz42
  • 02-02-2019
  • Biology
contestada

The probability of producing a normal child by two parents who are carriers for an autosomal recessive disorder is ____.

Respuesta :

Jasten
Jasten Jasten
  • 02-02-2019

I do believe it is 25%

Answer Link

Otras preguntas

what does the chapter title, the double V, refer?
How does the text feature help the reader better understand David Livingstone's story as it is told in into the unknown by Stewart Ross?
Question This graph shows a proportional relationship. What is the constant of proportionality? Enter your answer as a decimal in the box.
If f(1)=5 and f(n)=-2f(n-1)-5 then find the value of f(4)
The sum of two numbers is 3. One number is twice the second number plus 12.
A car slows down from 26 m/s to rest in a distance of 78 m. what is acceleration
Sarah has planted a total of 60 plants in her new garden.21 of these are sunflowers.What percentage of the plants are sunflowers?
correct the capitalization. Some goals the Lewis and Clark expedition were exploration and Scientific Research.
. Question If C = 2 + 4x and D = 2x - 2, find an expression that equals 3C + D in standard form.
A package of party favors contains 14 favors, of which 7 are glitter balls. What is the probability that a randomly selected favor will be a glitter ball?