jamieandrewshr
jamieandrewshr jamieandrewshr
  • 02-04-2019
  • Chemistry
contestada

Calculate the THEORETICAL % OXYGEN in Ca(CIO3)2

Thank you :)

Respuesta :

hannahsofiahernandez
hannahsofiahernandez hannahsofiahernandez
  • 02-04-2019

Molar mass Ca(ClO3)2 = 207.1 g/mol

This is made up of:

Ca = 1 atom = 40.1g

Cl = 2 atoms = 35.5*2 = 71g

O = 6 atoms = 16.0 * 6 = 96.0g

% Cl= 71/207.1*100 = 34.3%

Answer Link

Otras preguntas

Standard deviation for 20,13,5,8,10
what would we do without this app... fr.
Help a lad out pls !
Sketch the character of Famous Actress from the act matter of husband?​
( BRAINLIEST) Name the Salt formed by Sulfuric acid
Does anybody have the answer to this because I’m trying to make sure of my answer
The diagram shows 3 ships A, B and C at sea. AB = 5 km, BC = 4.5 km and AC = 2.7 km. (a) Calculate angle ACB. Show all your working.
1) what is a pointing device?2) what is a trackpoint what is the difference between soft copy output and hardcopy output? 3) what is the printer? what is the di
[tex](\frac{4}{9} )^{2}[/tex] simplify
Approximately what percentage of energy in the U.S. is provided by renewable energy resources?