spookymod2083 spookymod2083
  • 04-04-2019
  • Chemistry
contestada

A pumpkin is dropped, after 5 secs, its velocity is 47m/s. What is its acceleration?

Respuesta :

RuthPahan
RuthPahan RuthPahan
  • 04-04-2019

Given, final veocity = 47m/s, initial velocity= 0, time = 5s

V = u+at

a = v-u/t

   = 47- 0/5

   = 9.4 ms^-2

Answer Link

Otras preguntas

Species is a(an)_________ specific level of classification than domain.
how do you put this .689 in word form
He wanted to make another quilt with an area of 42 square feet. What are its possible dimensions if they must be whole numbers? Which length and width makes the
27 is what percent of 18.75?
AP US History question: Analyze the degree to which the Articles of Confederation provided an effective form of government with respect to any TWO of the follow
Postwar striking workers were often portrayed as (A) heroes (B) communists (C) ingrates (D) beggars
What did Juan Peron and Salvador Allende have most in common? A. They ruled as military dictators B. They were the first elected leaders in new nations C. They
What are psychiatric medications?
Which sentence uses possessive personal pronouns correctly? A. Ewan wondered if the keys were his'. B. Their's are the two on the side, by the counter. C. Have
why does the body need so many organ systems