robotdog4768 robotdog4768
  • 03-07-2019
  • Physics
contestada

(a) If TH = 1100 K and TC = 400 K, what is the thermal efficiency?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 08-07-2019

Answer:

63.6 %

Explanation:

TH = 1100 K , Tc = 400 k

Efficiency is given by

η = 1 - Tc / TH

η = 1 - 400 / 1100

η = 1 - 0.36

η = 0.636

η = 63.6 %

Answer Link

Otras preguntas

plss help meeeeeeeeeeeee
8. Which of the following is the function of pn junction semiconductor device A. it transforms a direct voltage to AC voltage B. It steps up an AC​
I need help for this question.
Select the correct answer. Is the boxed word a SUBJECT or a VERB? Will we need our driver's licenses for the application? OA. Subject OB. Verb
Compose a poem and prayer to the Holy Spirit for its constant prescense in out lives.
What is the area, in square centimeters, of the figure below? 2.4 cm 5.8 cm C. 17.4 A. 6.96 B. 10.6
please help i need done before 11:59!
Which of the following rational numbers represents a repeating decimal 11/40 3/20 525/1248 or 7/32
A 5-year-old grandchild and a 60-year-old grandparent are both observing a sculpture of a small child playing with a dog. What can you infer about their reactio
help? can someone help