horseloverramse6257 horseloverramse6257
  • 03-07-2019
  • Physics
contestada

Consider a generator that rotates its 200 turn, 0.18 m diameter coil at 3250 rpm in a 0.65 T field. Calculate the peak voltage of the generator.

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 10-07-2019

Answer:

1124.8 Volt

Explanation:

N = 200, Diameter = 0.18 m, Radius, r = 0.09 m, f = 3250 rpm = 54.17 rps

B = 0.65 T

the peak value of induced emf is given by

e0 = N x B x A x ω

e0 = 200 x 0.65 x 3.14 x 0.09 x 0.09 x 2 x 3.14 x 54.17

e0 = 1124.8 Volt

Answer Link

Otras preguntas

Select all the options with 32,749 written in expanded form
Explain what is meant by the "health of a population”. What affects the health of a population?
The first three terms of a geometric sequence are as follows. -3, 15, -75 Find the next two terms of this sequence. Give exact values (not decimal approximation
What is an overview of Mary Rowlandson's captivity?
Need step by step explanation please.
Why was Brussels chosen as the headquarters of the Euopean Union Class 10​ Civics
A book on a shelf 2.5 m above the floor has a mass of 1.7 kg. What is the gravitational potential energy of the book?
Besides infinite, what other attributes of God do you think we can understand better because of math? Why?
Find the indicate values f(x)=2x-5
What is black history month and why is it celebrated?