AlexGaming2807 AlexGaming2807
  • 05-07-2019
  • Physics
contestada

At what frequency will a 31.0 mH inductor have a reactance of 637.0 Ω?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 10-07-2019

Answer:

3272.4 Hz

Explanation:

L = 31 mH

XL = 637 ohm

XL = 2 π f L

f = XL / (2 π L)

f = 637 / ( 2 x 3.14 x 31 x 10^-3)

f = 3272.4 Hz

Answer Link

Otras preguntas

In which section of his autobiography does Douglass show deep emotion? A.the expression of his affection for other slaves B. the narration of the first few y
Tu as quels cours le jeudi matin?
This natural landmark was created by the natural forces of erosion. What is its correct name and location?
Suppose 5\8 of the area of a garden is flowers. Zinnias cover 3\4 of the flower area. What fraction of the garden is zinnias?
In which system of government would states function independently of each other?
does a human body use neon???
(3x^2 + 2x -2) + ( -2x^2 + 5x+5) My answer 5x^2 + 7× +7 Am i right
Compliant is to stubborn as excited is to
Do you think then solid can undergo convection
how can you write 0.45 as fraction and a percentage ,please show work