JinxLP
JinxLP
01-10-2019
Physics
contestada
If you drop a ball, how far does it fall in .5 seconds?
Respuesta :
nadiroz
nadiroz
01-10-2019
Taking g = 10m/s,
Initial velocity (u) = 0 m/s
Time (t) = 0.5s
d = ut + 1/2 (gt²)
d = 0 + 1/2 (10x0.5²)
d = 1/2 (5/2)
d = 5/4
d = 1.25m
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 93+ )
Otras preguntas
I need to solve the equation 13b=b+27
What is a common problem that many new managers face in the first year of their managerial career?a) Exploiting the freedom they have to do what they think is b
Read this example. Martin is assigned an argumentative essay. The prompt says, "Write an argumentative essay that takes a position on whether students should ha
what happens to the shape of a substance in a Liquid phase ?
Who spread Christianity after Jesus' death?
What is the problem with the United States metric System
Complementary angles are 2 angles with a sum of 90.
The Anasazi had a thriving culture around A.D.1100
The radius of a circle is 10 centimeters. What is the length of a 45° arc?
The Anasazi had a thriving culture around A.D.1100