starwarsgirl22
starwarsgirl22 starwarsgirl22
  • 03-06-2016
  • Physics
contestada

what force is required to accelerate a body with the mass of 15 kilograms at a rate of 8m/s2?

Respuesta :

Tareki
Tareki Tareki
  • 03-06-2016
Force = mass * acceleration
F = 15 *8 = 120 Newton
Answer Link

Otras preguntas

After World War II, why did the Soviet union take over a number of countries to its west?
How did the mining industry affect future industries in the Indian Territory?
how does the senate represent their home state
Locke’s belief in the social contract between a government and its people meant thatLocke’s belief in the social contract between a government and its people me
HELP ME PLEASE! AGH!
What is the written form of the fraction 3/5? The most recent poll predicts she will receive of the votes in next week's election. A. three
a model rocket is launched into the air from ground level. the height, in feet, in feet, is modeled by p(x)=16x^2+32x, where x is the number of elapsed seconds.
What happened that makes the French Revolution historical?
According to the new Constitution, which official of the federal government would be elected directly by the people?
What is the solution to this system of linear equations? x − 3y = −2 x + 3y = 16 (7, 3) (3, 7) (−2, −3) (−3, −2)