Respuesta :
Answer:
- 59.0891 g (rounded to 4 decimal places)
Explanation:
Half-life time of a radioactive substance is the time for half of the substance to decay.
Thus, the amount of the radioactive substance that remains after a number n of half-lives is given by:
- [tex]A=A_0\cdot (1/2)^n[/tex]
Where:
- A is the amount that remains of the substance after n half-lives have elapses, and
- A₀ is the starting amount of the substance.
In this problem, you have that the half-live for your sample (polonium-210) is 138 days and the number of days elapsed is 330 days. Thus, the number of half-lives elapsed is:
- 330 days / 138 days = 2.3913
Therefore, the amount of polonium-210 that will be left in 330 days is:
- [tex]A=310{g}\cdot (1/2)^{2.3913}=59.0891g[/tex]