Horsefarm
Horsefarm Horsefarm
  • 04-01-2020
  • Physics
contestada

Water has a density of 1.0 g/cm3. What is the mass of 10.0 cm3 of water?

Respuesta :

anfabba15
anfabba15 anfabba15
  • 06-01-2020

Answer:

The mass of 10 cm³ of water, is 10 grams

Explanation:

Density of water = 1 g/cm³

Density = Mass / volume

Volume of water = 10 cm³

1 g/cm³ = Mass of water / 10 cm³

10 g = mass of water

Answer Link

Otras preguntas

What is the mode of the data represented in this line plot?
WHAT ABSORBS PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPP
One of the basic rules of science is that it can change if new information is discovered. Use what you know about the solar system, how has the geocentric mode
What does the path of an object look like when it is in uniform motion?​
What is Kevin's character like in the book Freak the mighty? Why?
The brain can be best described as which classification of the body? o bone o organ ogland O muscle
[tex] \\ \\ \\ \\ \\ \\ \\ [/tex]whαt'ѕ thє vαluє σf х ~ [tex] \\ \\ \\ \\ \\ \\ [/tex][tex] \qquad \qquad \sf5 x = 95[/tex]​
Solve th simultaneous equations 3x + y = 17 2x +y = 12
HELP!! Which statement best describes why this excerpt is an appeal to pathos?
Stephanie put 40% of her t-shirts in her dresser. a) If she put 36 t-shirts in her dresser, how many t-shirts does Stephanie own? b) How many t-shirts are not i