cookiecatlol345 cookiecatlol345
  • 02-02-2020
  • Chemistry
contestada

What is the mass of HCL is consumed by the reaction of 1.5 mole of magnesium

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 02-02-2020

Answer: 109.5g

Explanation:

Mg + 2HCl —> MgCl2 + H2

From the equation,

1mole of Mg required 2moles of HCl

Therefore 1.5moles of Mg will require = 1.5 x 2 = 3 moles of HCl.

Molar Mass of HCl = 1+35.5 =36.5g/mol

Mass conc. Of HCl = 3 x 36.5 = 109.5g

Answer Link

Otras preguntas

Please solve! I will mark brainliest if correct!
List all of the physical quantities that affect the value of centripetal force.
Which of these contraceptive methods would be most appropriate for a female who wishes to avoid possible side effects? A. "Morning after" pill B. Hormonal
Va-20 when towed by a powerboat, waterskiing and other tow-sports must only take place during what hours in virginia?
[20 POINTS]!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SOMEONE PLEASE HELP ME SERIOUS ANSWERS ONLY
if 2a^2 +3^1a - 5a^2= 9, then a-a^2=
Teach a Lesson: Explore Moral Dilemmas What are the components of a lesson?
Bert is 22 kilometers away from Brenda. Both begin to walk toward each other at the same time. Bert walks 2.5 kilometers per hour. They meet in 4 hours. How fas
how did you get 0.36 from 7/20
Which linux file instructs linux about which folders to share with nfs?