cpoe38 cpoe38
  • 02-02-2020
  • Chemistry
contestada

A force of 24 N acts on an 8 kg rock. What is the acceleration of the rock?

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 02-02-2020

Answer: 3m/s2

Explanation:

Force =24 N

Mass = 8kg

Acceleration =?

Force = Mass x Acceleration

Acceleration = Force /Mass = 24/8 = 3m/s2

Answer Link

Otras preguntas

convert to a scientific notation  860,000,000,000 =
Two trains leave the station at the same time, one heading East and the other heading West. The westbound train is going 60mph. The eastbound train is going 80m
What is the diameter of a circle whose circumference is 5? 1) 2.5/pi squared 2) 2.5/pi 3) 5/pi squared 4) 5/pi
Brandon owns nearly 2 times as many CDs ads Ingrid. Brandon owns 56 CDs. Write an equation and use it to estimate the number n of CDs Ingrid owns.
What motivated Europeans to begin looking to distant lands?
How do you write this as a single fraction in its simplest form? Show workings please!
seth traveled 1 mile in 57.1 second how fast did he go in miles per hour
change 0.025 , 0.00003 , 0.00197 to scientific notation
What is the rounding or compatible numbers to estimate the sum of 87+34
What is the GCF of 32 and 48