Quinnuwu Quinnuwu
  • 03-02-2020
  • Chemistry
contestada

How many atoms are found in 0.56 mol of iron?

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 03-02-2020

Answer: 3.37x10^23 atoms

Explanation:

1mole of Fe contains 6.02x10^23 atoms.

0.56mol of Fe will contain = 0.56x6.02x10^23 = 3.37x10^23 atoms

Answer Link

Otras preguntas

if you know the order from least to greatest of 5 negative rational numbers, how can you use the information to order the absolute values of those number from l
where does the sugar we eat come from? a) grassy sugar canes plants and sugar beets b) sugar trees c) it is minded from the earth d)animals
you have a work meeting that at 1:15 you arrived at 12:53 how many minutes early were you
how do u write 57,825,279 in word form
what makes writing a narrative different from writing an argument?
if you cannot use an exact number to quantify your accomplishments, you should _____.
In Emily Dickinson's poem "324" ("Some keep the Sabbath going to Church"), what does the speaker prefer to listen to?
Solve this equation..... 4x - 3 = 21
If a = 8, b = 0.4, and c = 0.2, then 2abc =
round 4.139 to the nearest hundredth.