rmeekramir48 rmeekramir48
  • 04-02-2020
  • Physics
contestada

A skateboarder who travels 60 meters in 30 seconds has a speed of

Respuesta :

emmabemma0330
emmabemma0330 emmabemma0330
  • 12-02-2021

Answer:

2m/s

Explanation:

Speed= distance / time

?         =  60m      / 30s

speed= 60/30

60/30=2

speed= 2m/s

Answer Link

Otras preguntas

If x^5y^4z^2 <0 , which of the following must be true? I xy <0 II yz <0 III xz <0
What is the solution to this system of linear equations: y-x=4 and y+2x=1 1) (-1,3) 2) (0,4) 3) (1,-1) 4) (-3,3)
Explain why the current is reduced as electrons move through a conductor.
What are three interesting facts about Susan B. Anthony's childhood ?
Alex makes ceramic bowls to sell at a monthly craft fair in a nearby city. Every month, she spends $50 on materials for the bowls from a local art store. At the
true or false? Three common voltage sources are batteries, solar cells, and generators.
An oscillator makes four vibrations in one second. What is its period and frequency?
copy this figure onto grid paper. draw line to divide the figure into 4 congruent polygons. how do you know the ploygons are congruent
How is carbon dioxide obtained?
What long-term effect do you think EU membership will have on nationalism in Europe? Explain.