abbyswim06
abbyswim06 abbyswim06
  • 04-02-2020
  • Physics
contestada

What is the amount of work done when a force of 10N moves a 20kg mass of 8 meters?

Respuesta :

PSN03
PSN03 PSN03
  • 04-02-2020

Yo sup??

we should know that

work done=force*displacement

W=F.s

F=10 N

s=8 m

therefore

W=10*8

=80 N

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

How many hours are 180 minutes
Square of the complex number (i - 2)?
select the product of (3x-4)(3x4)
in a parallelogram one angle is 9 times the size of another. find the measures of the angles
find a common solution for each system of equations: y=3x+5 y=-5x-3
Where did the Greeks believe that most gods lived
select the product of (3x-4)(3x4)
where will you find maximum rate of evaporation - ocean, pond or an aquarium? Give reason to support your answer.
If the length of each side of a square prism is ten feet. Find the total surface area of this object
All of the following are types of lyric poetry except; A. tankas. B. ballads. C. sonnets. D. madrigals.