jasminemarquez79 jasminemarquez79
  • 04-02-2020
  • Physics
contestada

While a person lifts a book mass 2kg from the floor to a laptop, 1.5m above the floor, how much work does the gravitational force do on the book?

Respuesta :

rakshaprakash11
rakshaprakash11 rakshaprakash11
  • 17-02-2021

Answer:

w= 30 joules

Explanation:

w=mgh

w=2*10*1.5

w=30 joules

u can take g=10 in this ques or g=9.8

Answer Link

Otras preguntas

Chlorine has 7 electrons in its valence shell it accepts the electronic to complete its octet it becomes an chlorine ion (CI-) what is the nature of this chlor
What leads to the formation of an ionic bond with Hg22+?
a sample of calcium has a volume of 10.0 ml. the density of calcium is 1.55 g/ml. which is the correct expression to calculate the mass of the sample using dime
If the smallest angle of rotation for a regular polygon is 18°, how many sides does polygon have?
"The table shows how Emily's essay will be scored. What was Emily's overall score? a. 18.75 b. 25 c. 25.75 d. 28"
What is the graph of the function f(x) = the quantity of x plus 2, all over x minus 3
Which transformation was performed on PQRS to form P'Q'R'S'?
in a basket, there are 24 good oranges and rest are bad oranges. The ratio of good oranges to the bad oranges is 3:1, find the number of bad oranges
which values are solutions to the inequality below x2<100 6 10 12 -5 -10 -14
the quotient of j and 8 expressed