Re3pdanChristachelt
Re3pdanChristachelt Re3pdanChristachelt
  • 02-07-2016
  • Physics
contestada

what is the mass of cement block that requires a force of 200 n to accelerate it at 5 m/s2?

Respuesta :

Hanibal
Hanibal Hanibal
  • 02-07-2016
We know that:
F=ma
200N=m*5m/s²
m=200N/5m/s²
m=40kg
Answer Link
olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 02-07-2016
Force, F = ma,     

where m = mass in kg,  a = acceleration in m/s², F is in Newtons

200 = m*5

5m = 200

m = 200/5

m = 40

Mass = 40 kg.
Answer Link

Otras preguntas

What was the landscape like in Mesoamerica ?
Write HCl+MgO---> MgCl 2 + H 2 O as a balanced chemical equation
the elightenment idea of separation of powers led to
why was it important for the confederacy to defend richmond
the weight limit on a bridge is 5 tons what is this weight in pounds
what is 130 degrees in radians?
24 over 4 as a mixed number
To break a chemical bond, energy must be(1) absorbed (2) destroyed (3) produced (4) released
As a result of the Punic Wars, Rome __________. A:lost is overseas empire B: lost control over most of Italy C:was burned to the ground D:won control over the w
Which of the following is NOT true concerning the Green Revolution? (A) It has been highly ineffective in increasing agricultural yields. (B) It has reinforced