kmorganhicksMisty1 kmorganhicksMisty1
  • 02-03-2020
  • Chemistry
contestada

What is the specific heat of a substance if 6527 J are required to raise the temperature of a 312 g sample by 15 degrees Celsius?

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 02-03-2020

Answer:

1.395J/g°C

Explanation:

The following were obtained from the question:

Q = 6527J

M = 312g

ΔT = 15°C

C =?

Q = MCΔT

C = Q/MΔT

C = 6527/(312 x 15)

C = 1.395J/g°C

The specific heat capacity of the substance is 1.395J/g°C

Answer Link

Otras preguntas

Help please. giving brainliest.
what are some problems percy jackson had in school
Solve pls brainliest
a A model of a ship is 6 inches long. The actual ship is 550 feet (6,600 inches). Find the scale factor used for the model.​
A _________ is the distribution of cash to its owners. This is determined by the board of directors. Multiple choice question. withdrawal cash dividend common s
f(7)=x^2+1 A. 20 B. 8 C. 64 D. 50
cuál es el sustantivo y adjetivo de : 1.¿Podrá tener la mejor marca?2.Vieron una pelicula increible.3.esa es la nueva fábrica4.algunas personas son groceras 5.¿
How many 3-digit numbers less than 600 can be made using the digits 8, 6, 4, and 2?.
Read the following paragraph from the article, "The Burden of Tobacco Use." The harmful effects of smoking do not end with the smoker. More than 126 million non
How to use pythagorean theorem to find isosceles triangle side lengths.