jaygarner2223 jaygarner2223
  • 03-03-2020
  • Physics
contestada

How much kinetic energy does a 4.50kg block with a speed of 5.00m/s have?
O
11.23
28.13
5.62)
56.23

Respuesta :

Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

56.25J

Explanation:

Kinetic energy = 1/2 mv^2

Where m = mass

v = velocity

Given m = 4.50kg

v = 5.00m/s

Kinetic energy = 1/2 x 4.50 x (5.00)^2

= 1/2 x 4.50 x (5.00 x 5.00)

= 1/2 x 4.50 x 25

Multiply through

= 112.5/2

= 56.25J

Answer Link

Otras preguntas

factor completely if the polynomial is not factorable write prime also state the methods used to factor the polynomial. 1. x^2-12x+36 2. r^3-81r 3. 35x^3y
43.586 rounded to the nearest hundredth
find the real solutions of e^3t=100
rounding 672,831 to the tens place? hundreds place? thousand place? ten thousand place? and hundred thousands place?
Charlie has x state quarters. Ty has 3 more quarters than Charlie has. Vinnie has 2 times as many quarters as Ty has. Write and simplify an expression to show h
How to simplify square root of 210?
Which number line shows 1/3 and it's opposite
Please solve number 27.) -5(3-q) +4 =5q-11
Write an equation yo model each situation then solve ! A stack of 12 bricks is 27 in. High. What is the height of each brick
A bus slams on its breaks and goes from 30 km/hr to 15km/hr in 4 seconds. What is its acceleration?