camoreyarnold12 camoreyarnold12
  • 03-03-2020
  • Chemistry
contestada

a wave has a wavelength of 1.2m andr a frequency of 3 Hz. what is the wave speed

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 03-03-2020

Answer:

3.6m/s

Explanation:

The following data were obtained from the question:

Frequency = 3Hz

Wavelength = 1.2m

Velocity =?

Velocity = wavelength x frequency

Velocity = 1.2 x 3

Velocity = 3.6m/s

Answer Link

Otras preguntas

Find the missing number. a. 3 : 24 = ___ : 72 b. ___ : 18 = 5 : 9 c. 6: ___ = 36 : 36
Calculate the density of benzene if 300mL of it weighs 263g. A. 0.88 g/mL B. 1.14 g/mL C. 78,900 g/mL D. 37 g/mL
simplify 12a-(4b+4a)-b
plasma oncotic pressure
I need help with a, b, c, d, and e on the long answer
A kite is being flown at a 45 angle. The string of the kite is 120 feet long. How high is the kite above the point at which the string is held?
Simplify a7/a4 A) 1/a3 B)-a/a2 C)a4/a3 D)a3
Peaches cost $4.29 per pound. Find the cost of two and a quarter pounds of peaches.
Find four consecutive odd numbers which add to 64. Give the numbers smallest to largest
"The man held steadily on. He was not much given to thinking, and just then particularly he had nothing to think about save that he would eat lunch at the forks