brittanyhocker26
brittanyhocker26 brittanyhocker26
  • 03-03-2020
  • Chemistry
contestada

What volume will 2.0 moles of nitrogen occupy at .947 atm and 20° C ? ____ L

Respuesta :

magalieisik magalieisik
  • 05-03-2020

Answer:

The volume is 50, 74 liters

Explanation:

We use the formula PV = nRT. The temperature in Kelvin is = 273+ 20 =293K

PV=nRT ---> V = (nRT) / P

V= (2.0 mol x 0,082 l atm /K mol x 293 K) / 0,947 atm

V=50,74128828 l

Answer Link

Otras preguntas

Please i need this fast Please Please Please
Prisha spends about 35 minutes reading each day. She also listens to music for an average of 40 minutes per day, and she listens to podcasts for 1.25 hours four
f y = -3x - 2, what is the value of y, when x = -4?
Which is the correct order of the stages of the information processing cycle?
Linear functions are expressed by the graph and equation. Select all that apply. The slope is positive for both functions. The equation has a steeper slope than
What Value of x will make this equation true?? 51 – 14x = 4 – 4x
What’s the positive and negative impact about culture?
Identify and explain ONE economic change caused by the plague in what Ibn Khaldun describes as the “East’s more affluent civilization.
How much will Molly pay per month to buy this car ?
5 times a number n verbal expression