lildhart81 lildhart81
  • 03-03-2020
  • Physics
contestada

What is the mass of an object that weighs 720 N on the surface of the earth?

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 04-03-2020

Answer:73.47kg approximately

Explanation:

Weight(w)=720N

Acceleration due to gravity(g)=9.8m/s^2

Mass(m)=?

Mass=w/g

Mass=720/9.8

Mass=73.47kg approximately

Answer Link

Otras preguntas

The probability of randomly selecting a green marble from a bag of 20 marbles is 1/2 . Which of the following describes the likelihood of selecting a green marb
The general willingness of firms to produce and sell a product at various prices is __________. demand supply quantity demanded quantity supplied
Polynomial Equation 5y^4-320yz^3
solid iron has a density of 7.9 g/cm3. Liquid mercury has a density of 13.6 g/cm3. will iron float or sink in mercury?
What were some of the problems caused by rapid industrialization?
What is the GCF for 24, 48m
true or false, Mendel discovered predictable patterns in the inheritance of traits ?
Define Popular Sovereignty.
if it were possible to eat a hamburger every minute of every day day and night with ought stopping how many years would it take to eat a billion burgers
Someone help! you have 44 text messages in your inbox. How many messages can your cell phone hold? (and inbox is 88% full)