mariogomez11282002 mariogomez11282002
  • 04-03-2020
  • Chemistry
contestada


If 0.899J of heat causes a 0,692 degree C temperature change, what mass of water
is present?

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 04-03-2020

Answer:

0.309g

Explanation:

The following were obtained from the question:

Q = 0.899J

ΔT = 0.692°C

C = 4.2J/g °C

M =?

Q = MCΔT

M = Q /CΔT

M = 0.899/(4.2x0.692)

M = 0.309g

The mass of the water is 0.309g

Answer Link

Otras preguntas

(6x10²)+(3x10³). in standard form​
A gym charges $10 per month for a membership and $3.00 for each cycling class . If Maria’s total bill for one month was $88.00 , how many classes did she take?
g The alkali metals are able to displace hydrogen readily from water. The alkaline earth metals are able to do so as well, although not nearly as vigorously. Th
How did Misha try to lure Janina out of her house?
50 points! I will mark brainliest! Random answers will be reported :)
What is the average of 100, 54 and 88?
이 3. What is the value of -44.4-7? 64 A. B. 1 64 C. 1 64 D. -64
HELP I DONT UNDERSTAND
Meanwhile, carbon dioxide gas diffuses _______ the alveoli and _____ the neighboring capillaries.
Help plz I have 14 extra min!