bbyfoster857 bbyfoster857
  • 04-03-2020
  • Physics
contestada

2. A 4-kg gun shoots a 0.1-kg bullet at 400 m/s. Find the recoil speed of the gun.

Respuesta :

Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 05-03-2020

Answer:10m/s

Explanation:

M=mass of gun=4kg

U=recoil velocity of gun

m=mass of bullet=0.1kg

V=velocity of bullet=400m/s

M x U=m x V

4 x U=0.1 x 400

4xU=40

Divide both sides by 4

(4xU)/4=40/4

U=10m/s

Recoil velocity=10m/s

Answer Link

Otras preguntas

what is the slope of the line represented by the equation below? y=-2/3x+3
How many sequences of outcomes are possible if one rolls two identical dice 10 successive times?
Help for number 2 and 1
How is the underlined word used in the sentence? Clover is Jackie's beloved horse. A. subject B. direct object C. direct address D. subject complement
jami can now mow 1/6 acre in 8 minutes. if her rate is constant, can jami mow 1 and 1/2 acres in one hour? explain ur reasoning.
Which form does a verb take when the subject performs the action? active passive imperative indicative
What dangers did Frederick Douglass face
I don't fully understand the concept of a Paradox, could someone help explain it to me?
Please Help!!! Which phrase completes the diagram? A.) Discrimination faced by immigrants B.) Criticisms made about trustbusters C.) Problems fixes by civil
factor completely y^2-xy-56x^2