dragonwolf696969
dragonwolf696969 dragonwolf696969
  • 04-03-2020
  • Chemistry
contestada

A man weighing 75 kg takes 5 minutes to reach a height of 5 m when he climbs a staircase. What is his power?
A) 1.250 W
B) 12.25 W
C) 31.25 W
D) 61.25 W

Respuesta :

philaeagles14
philaeagles14 philaeagles14
  • 04-03-2020

Answer: B. 12.25 W

please give brainliest!

Explanation:

1) Force = Weight = 75 x 9.8 = 735 N

2.)Work = Force x Height = 735 x 5 = 3675 J

3.)Power = Work / Time = 3675 / (5 x 60) = 12.25 W

Answer Link

Otras preguntas

What are preventable injuries and unpreventable injuries
if the score is 90% and the total is 70 what is the number correct ?
If a > 0 and b < 0, then which of the following must be true. ab > 0 a + b < 0 a - b > 0 a + b > 0 b - a > 0
Ratio equal to the ratio given 12:7
The fetus is nourished by the __________ during the first 7 weeks and by the _______ from week 8 through birth ?
pythagorean theorem If l = 12 cm and m = 35 cm, what is the length of n?
What is the correct term for a release of an ovum in the female reproductive system?
Who was Canada's FIRST prime minister.
Given that 500w = 3 * 700, find the value of w.
The function f(t) = −5t 2 + 20t + 60 models the approximate height of an object t seconds after it is launched. How many seconds does it take the object to hit