kmr102403 kmr102403
  • 01-04-2020
  • Chemistry
contestada

How many moles of magnesium are in 58.64g?

Respuesta :

celly786712 celly786712
  • 01-04-2020

Molar mass of aspirin =180. So, moles of aspirin = 500 × 1 0 − 3 / 180 = 2.78 × 1 0 − 3 = 278 × 1 0 −

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Answer:

2.402mol

Explanation:

Mole=mass/mass number

Mass=58.64g

Mass number= 24g/mol

So

Mole= 57.64g/24g/mol

Mole=2.402mol

Answer Link

Otras preguntas

Can you help me with this question?​
if you help with the correct answer u are a god .pt2​
What was the policy of vietnamization
How did Justinian and Theodora gain, consolidate and maintain power?
What is the sum of the geometric sequence-1 6 -36 yes there are 7 terms
What is Sal's weakness in Walk two Moons?
Explain what an individual would have to have genetically to show the recessive trait
Can someone please help me i have to present this slide and i dont know what to say about it and my topic is Should a University education be free in the United
If the length of the pool is 14 1/2 feet , the width is 6 1/2 feet, and the depth is 6 1/2 feet, what is the volume of the pool?
Please please please include the steps on how to do it for each line of problems