activiaaaoliviaaa
activiaaaoliviaaa activiaaaoliviaaa
  • 02-04-2020
  • Physics
contestada

Calculate the power provided by a 12-volt car battery with a rating of 350 amperes.

Respuesta :

thamimspartan thamimspartan
  • 08-04-2020

The power provided by the car battery is 4200W or 4.2kW

Explanation:

Given:

Voltage, V = 12V

Current, I = 350A

Power, P = ?

According to Ohm's law:

Power = voltage X current

On substituting the value we get:

P = 12 X 350

P = 4200W

Therefore, the power provided by the car battery is 4200W or 4.2kW

Answer Link

Otras preguntas

The table below describes some features of methods used to generate electricity. Name method 4.
What is the energy 2) The energy transition from n = 1 →n= 3 in hydrogen is 12.09 eV (1.6022 X 10J= 1 eV)- of light emitted from n = 3 →n=1? E e fiz
Emphasizing the negative consequences that may occur unless a consumer changes behavior is called ________.
Pls solve last question pls pls
Ryan spent 1/3 of his monthly salary for rent and 1/7 of his monthly salary for his utility bill. If $759 was left, what was his monthly salary?
A car starts from rest .If its acceleration is 1.5m/s^2 in 1.5 seconds. then calculate the distance traveled by it.​
Ryan spent 1/3 of his monthly salary for rent and 1/7 of his monthly salary for his utility bill. If $759 was left, what was his monthly salary?
is variation always caused by the surroundings?
define gender identity
Solve for congruent triangles