china431cw china431cw
  • 02-04-2020
  • Chemistry
contestada

The volume of a gas is 650.ml at 1.14celsius what will the volume be at 75.0 Celsius?

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer: 42763ml

Explanation:

Using Charle's law

V1/T1=V2/T2

V1= 650ml

V2=?

T1= 1.14c

T2= 75c

Substitute the value

650/1.14=V2/75

Cross multiply

650×75=V2×1.14

V2= 650×75/1.14

V2= 42763.16ml

V2= ~42763ml

Answer Link

Otras preguntas

How many ways can a coach choose the 6 starting players from a volleyball team of13 players?
What are ovaries?????
What number is 24% of 80
what dose 3 ÷ 5⁄8 equal
Bangkok is the capital city of Vietnam. True or false
I need help with the questions answering in complete sentences in Spanish....
In Franz Kafka's The Metamorphosis, when Mr. Samsa first sees Gregor transformed into an insect, he makes a fist at him as if to punch him. What does this actio
Poem: To the doctor who treated the raped baby and who felt such despair(Dowling-1962) Question: Explain the ways in which the title of this poem is unusual, an
What are some intersting facts about cytoplasm
How many ways can a coach choose the 6 starting players from a volleyball team of13 players?