lauraheredia0607
lauraheredia0607 lauraheredia0607
  • 03-04-2020
  • Physics
contestada

You throw 0.5-kg rock has a velocity of 20 m/s. What is it's kinetic energy?​

Respuesta :

olatunbosunadeoke
olatunbosunadeoke olatunbosunadeoke
  • 03-04-2020

Answer: 100 joules

Explanation:

Given that

Mass of rock = 0.5-kg

Velocity = 20 m/s

Kinetic energy = ?

Kinetic energy is the energy possessed by a moving object, and it depends on its mass and velocity.

Thus, K.E = 1/2 x Mass x (velocity)^2

K.E = 1/2 x 0.5kg x (20m/s)^2

K.E = 0.5 x 0.5 x 400

K.E = 100 J

Thus, the kinetic energy of the rock is 100 joules.

Answer Link

Otras preguntas

Please help!!!! How closely does the Jewish calendar coincide with the solar calendar every 19 years? Be specific and explain.
40/100= _ of_ Equal parts and the decimal _
What does a journal written by frontier settlers most likely tell you about Manifest Destiny? what conditions were like during travels what settlers thought abo
name your us Representative
The interdependence of an advanced society demands the division or specialization of _____. 1.labor 2.religion
The angles of a rectangle are equal. always sometimes never
there are 187 new students this year at Maple Elementary. what is 187 rounded to the nearest ten ?
Fees associated with buying and finalizing your loan are known as _____.
What is 21 divided by 4
Within a few years, the Hawley-Smoot Tariff Act led to more demand for American manufactured goods. Hoover's reelection as president. a dramatic drop in world t