cocoabuttermilk12345 cocoabuttermilk12345
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

A solution has 3 mol of sodium dissolved into 500mL of solution. What is the molarity of the solution?

Respuesta :

adebanjomichael44
adebanjomichael44 adebanjomichael44
  • 03-04-2020

Answer:

6M

Explanation:

No of mole = concentrate × volume

n= c × V

C= n/V

V=500mL=0.5L

C= 3/0.5=6M

Answer Link

Otras preguntas

Need a solver Explanation too
What is the mystery in the 39 clues the maze of bones
Raditionally, beer is made by the yeast fermentation of: a. potatoes. b. rice. c. cherries. d. grapes. e. barley.
what was the context of H.T. johnson's poem "the black man's burden"? A. His poem was written to remind imperialist countries of their esponsibility toward thei
What's the answer to 6-2/3m=5 when the answers are A) m=3 B)m=-3 C)m=3/2 D)-3/2
Factors which let to political instability in Europe
Predict the number of times Randy will roll a number cube that is not a 2 if he rolls a standard die 72 times.
Which answer is an example of figurative language? A- The tide will be rising by the time we get to the dock. B- The wind and tide will be tough to work with
How does a calorie relate to a joule? a. a calorie is smaller than a joule. b. a calorie is larger than a joule. c. a calorie is the same size as a joule.
Kathe Kollwitz self portrait reveals one aspect of the character of