n5icktam0ihocow
n5icktam0ihocow n5icktam0ihocow
  • 04-08-2016
  • Chemistry
contestada

Whats the mass of 1 mole of Oxygen gas?

Respuesta :

Hagrid
Hagrid Hagrid
  • 07-08-2016

The mass of one mole of oxygen atom is about 16 grams ,oxygen gas exist as a molecule (O2) so 1 mole of (O2) is 32 grams

1mole of oxygen = x grams/15.9994

1mole * 15.9994 = x

x = 15.9994g

Answer Link

Otras preguntas

During DNA replication, which of the following components is not required?​
NEED HELP ASAP !!A. x=14; angle measure is 30°B. x=14; angle measure is 42°C. x=14; angle measure is 30°D. x=10; angle measure is 42°​
Can someone help me please!
Write a letter to your friend asking her to spend summer vacation with you and tell her how will you make her holiday full of pleasure​
find the area of each figure. Round your answers to the nearest hundredth 7-10​
about the study related with social subject​
what is the main use of Roux?​
1. Jim is tracking the progress of his plant’s growth. Today the plant is 8cm high. The plant grows 3.5cm per day. What will the height of the plant be on day 2
Features of bartering and monetary exchange in ancient China I need 3, and a source for where they came from. I'll mark brainliest too!
Please help ill give extra points